Ujawnione szczegóły

| Technologia

Pięcioletnia umowa pomiędzy Novellem a Microsoftem dotyczy kwestii biznesowych, patentów oraz technologii - Novell postanowił ujawnić szczegóły porozumienia.

Microsoft zapłaci Novellowi 240 milionów dolarów za 350 tysięcy kuponów (70 tysięcy za rok), upoważniających klientów do otrzymywania wsparcia dla systemu Suse Linux Enterprise Server - poinformował prezes Novella, Ron Hovsepian. Dodatkowo, firma z Redmond zobowiązała się wydać w ciągu pięciu lat 94 miliony dolarów w celu sprzedaży i marketingu produktów Suse.

Microsoft widzi w porozumieniu szansę w promocji oprogramowania witualizacyjnego. Porozumienie jest doskonałą okazją na wypromowanie naszych rozwiązań wirtualizacyjnych - mówi Brad Smith z Microsoftu.

Umowa porusza również kwestie patentowe. Microsoft porozumiał się z Novellem w sprawie odstąpienia od roszczeń patentowych. Porozumienie to kosztowało firmę z Redmond 108 milionów dolarów.

Za wykorzystywanie patentów Novell będzie musiał z kolei wypłacać odpowiednie sumy Microsoftowi. Choć będą one zależeć od przychodu firmy, mówi się, że będą to kwoty rzędu 40 milionów dolarów rocznie.

Novell zapewnił również, że jego umowa z Microsoftem nie narusza zapisów umieszczonych w licencji GPL chroniącej jądro Linuksa. Takie obawy przedstawił m.in. Eben Moglen, prawnik reprezentujący Free Software Foundation.

Microsoft Novell SuSE Linux umowa patent