Microsoft przeciwko Samsungowi

| Technologia
Microsoft

Microsoft wystąpił do sądu przeciwko Samsungowi. Koncern z Redmond twierdzi, że koreańska firma nie wywiązuje się z umowy dotyczącej licencjonowania własności intelektualnej Microsoftu, którą Samsung wykorzystuje w systemie Android.

We wrześniu 2011 roku Microsoft i Samsung podpisały umowę o udzielaniu sobie nawzajem licencji na patenty. W jej ramach Samsung miał płacić firmie z Redmond. Jednak,jak twierdzi Microsoft, w ubiegłym roku Samsung zaczął skarżyć się na warunki umowy i przestał płacić, a później zaczął wykorzystywać przejęcie Nokii przez Microsoft jako uzasadnienie łamania umowy. Po jakimś jednak czasie Samsung zdecydował się na wniesienie opłaty i w listopadzie ubiegłego roku pieniądze wpłynęły na konto Microsoftu, jednak bez odsetek za zwłokę.

Microsoft skarży się też, że Samsung naciska na koreański urząd ds. konkurencji, by ten odgórnie zmienił umowę tak, by koreańska firma musiała wnosić mniejsze opłaty na rzecz Microsoftu lub by nie musiała w ogóle płacić.

Analityk Rick Sherlund z Nomura Securities szacuje, że każdego roku firmy wykorzystujące Androida płacą Microsoftowi około 2 miliardów dolarów tytułem opłat licencyjnych.

Microsoft Samsung patent Android umowa licencja