Windows Vista już gotowy

| Technologia

Jim Allchin, odpowiedzialny w Microsofcie za dział platform i usług, poinformował właśnie w swoim blogu, że zakończyły się prace nad systemem Windows Vista. Najnowszy OS Microsoftu może więc trafić do tłoczni.

Jego oficjalny debiut nastąpi 30 listopada. Wtedy to do sklepów trafi wersja dla biznesu. Klienci indywidualni będą musieli poczekać z zakupem Visty do 30 stycznia przyszłego roku.

Microsoft przygotował pięć wersji systemu Windows Vista.

Edycja Vista Enterprise jest przeznaczona dla wielkich firm o światowym zasięgu, nie będzie więc dostępna w sklepach, a jej cenę Microsoft będzie prawdopodobnie ustalał indywidualnie.

Najprostszą z wersji będzie Vista Home Basic. Ma ona wystarczyć do surfowania po Internecie, edycji prostych dokumentów tekstowych oraz korzystania z poczty elektronicznej. Jej cena wyniesie 199 USD. Osoby, które posiadają legalną wersję poprzedniego systemu Microsoftu będą mogły kupić aktualizację do Vista Home Basic w cenie 99 dolarów.

Znacznie bardziej rozbudowana będzie wersja Home Premium. Producent wyposażył ją w liczne funkcje multimedialne, trójwymiarowy interfejs Aero czy technologie Windows Tablet oraz Touch Technology, ułatwiające podłączenie tabletu do komputera. Użytkownik skorzysta ponadto z technologii Windows Vista SideShow. Pozwala ona producentom notebooków na wmontowanie w obudowę komputera dodatkowego wyświetlacza, który da użytkownikowi dostęp do podstawowych funkcji (np. kalendarza) bez potrzeby uruchamiania komputera. Home Premium będzie kosztowała 239 dolarów.

Przeznaczoną dla przedsiębiorców Vistę Business kupimy za 299 USD. W jej przypadku Microsoft położył duży nacisk na bezpieczeństwo i stabilną pracę systemu. Równie ważne okazały się łatwość budowy i obsługi sieci oraz bezproblemowa wymiana danych oraz praca grupowa. Oprócz technologii obecnych w Home Premium zastosowano tutaj Windows BitLocker, technikę odpowiedzialną za szyfrowanie całego dysku twardego.

Ostatnią z dystrybucji jest Windows Vista Ultimate. Jest ona połączeniem wszystkich wcześniejszych edycji. Charakteryzuje ją zarówno rozbudowane możliwości multimedialne, jak i zaawansowane technologie zabezpieczeń. Za wersję Ultimate trzeba będzie zapłacić 399 dolarów.

Microsoft Windows Vista Vista Home Basic Vista Home Premium Vista Business Vista Ultimate Jim Allchin Bit Locker