News Corp. i Yahoo! spróbują odeprzeć Microsoft?

| Technologia
Yahoo!

The Wall Street Journal donosi, że Yahoo! i Time Warner chcą wspólnie wypracować rozwiązanie alternatywne wobec microsoftowej propozycji dotyczącej przejęcia portalu.

Osoby, które poinformowały gazetę o tym wydarzeniu, zaznaczyły, że przejęcie przez Microsoft jest wciąż najbardziej prawdopodobnym rozwojem sytuacji.

Rozmowy prowadzą bezpośrednio szefowie obu firm, Jerry Yang z Yahoo i Jeffrey Bewkes z Time Warner. Zastanawiają się oni nad połączeniem Yahoo! i AOL, co miałoby przynieść roczne oszczędności rzędu miliarda dolarów.

Toczą się też negocjacje pomiędzy Yahoo! a News Corp. Druga z firm objęłaby pakiet udziałów w pierwszej w zamian za sprzedanie Yahoo! serwisu MySpace i kilku innych witryn. Jednak i takie rozwiązanie jest uznawane za mniej prawdopodobne, niż przejęcie Yahoo! przez Microsoft.

Trzeba pamiętać, że Microsoft ma czas do 14 marca na przedstawienie własnych kandydatów do zarządu Yahoo!. Wtedy dojdzie bowiem do dorocznego Walnego Zgromadzania Akcjonariuszy. Władze Yahoo! prawdopodobnie przesuną zgromadzenie na późniejszą datę, jednak znajdują się pod coraz silniejszą presją akcjonariuszy. Przeciwko zarządowi toczy się już 7 spraw sądowych o to, że pochopnie odrzucił propozycję Microsoftu, nie przedstawiając w jej miejsce żadnego korzystnego rozwiązania.

Akcjonariusze przypominają, że zarząd ma obowiązek dbać o ich interesy i oczekują szybkich decyzji. Na szybkie rozwiązania oczekuje też rynek. Wall Street oczekuje, że Microsoft przejmie Yahoo!. Świadczy o tym chociażby kurs akcji Google\'a, których wartość spadła o 20% od czasu, gdy Microsoft zaproponował kupno Yahoo!.

Microsoft Yahoo News Corp.