Będzie można kasować dane diagnostyczne zbierane przez Microsoft?

| Technologia
Microsoft

W najnowszym Windows 10 Insider Build znalazł się mechanizm, który pozwala użytkownikom na skasowanie danych diagnostycznych, jakie Microsoft zbiera na temat ich systemu. Już wcześniej zapowiedziano, że użytkownicy zyskają też możliwość wglądu w te dane.

Obecnie najnowsza publicznie dostępna wersja Windows 10 pozwala na ustawienie jednego z dwóch poziomów zbierania danych. Na poziomie domyślnym na serwery Microsoftu wysyłane są informacje na temat sprzętu, połączenia, konfiguracji i niektórych błędów. Przy włączonym poziomie pełnym wysyłane są też dodatkowe dane dotyczące sprzętu, informacje o używanych aplikacjach i przeglądarkach, fragmenty wpisywanego tekstu i wiele innych danych.

Obecnie z Microsoft Store można bezpłatnie pobrać aplikację Diagnostic Data Viewer, czyli przeglądarkę danych diagnostycznych zbieranych przez Microsoft. Teraz w Windows 10 Insider Preview build 17093 pojawiła się możliwość usunięcia tych danych. W Ustawieniach systemu Windows -> Prywatność -> Opinie i diagnostyka pojawił się przycisk umożliwiający usunięci danych skojarzonych z wykorzystywanym urządzeniem. Pod przyciskiem umieszczono informację, że jeśli użytkownik posiada Konto Microsoft, to po zalogowaniu się do niego może uzyskać dostęp do dodatkowych danych diagnostycznych, które będzie mógł skasować.

Microsoft diagnostyka Windows 10