Microsoft będzie produkował własny tablet

| Technologia
Microsoft

Rosnąca popularność iPada, który podbił rynek tanich laptopów oraz rosnące zainteresowanie produktem Apple’a ze strony biznesu skłoniły Microsoft do zaprezentowania własnego tabletu. Surface, bo tak nazwano urządzenie, korzysta z 10,6-calowego wyświetlacza i procesora ARM lub x86. Z tyłu zamontowano nóżki, pozwalające na pionowe ustawienie tabletu, a osłona na wyświetlacz pełni jednocześnie rolę klawiatury. Użytkownik będzie mógł wybrać pomiędzy osłoną Touch Cover (klawiatura dotykowa o grubości zaledwie 3 mm) i Type Cover (5-milimetrowa klawiatura z tradycyjnymi klawiszami i gładzikiem). Komputer wyposażono, oczywiście, w system Windows 8.

Microsoft już w przeszłości próbował zainteresować klientów własnym tabletem. W 2001 roku ogłoszono specyfikację takiego urządzenia, a w 2002 trafiło ono na rynek, nie odniosło jednak sukcesu. Teraz jednak mamy do czynienia z zupełnie innym rynkiem. Na głównego konkurenta na rynku pecetów wyrósł Apple, a Microsoft dopiero za kilka miesięcy rozpocznie sprzedaż systemu przygotowanego z myślą o tabletach.

Koncern z Redmond produkuje własny sprzęt od lat. Sprzedaje myszki, klawiatury czy konsolę do gier. Jednak decyzja o produkcji własnego tabletu jest znacznie ważniejsza niż wszystkie inne dotyczące produkowania innego hardware’u. Microsoft staje się bowiem konkurentem firm, z którymi współpracuje od kilku dziesięcioleci. Jego tablet będzie odbierał klientów takim firmom jak HP czy Dell. Na razie nie wiadomo, jaka będzie reakcja tych firm na decyzję Microsoftu.

Microsoft

Przedstawiciele koncernu zdradzili, że jedna z wersji tabletu zostanie wyposażona w 32 lub 64 gigabajty przestrzeni do składowania danych. Zapewnili, że cena urządzenia nie będzie odbiegała od ceny innych tabletów z procesorami ARM. Zapowiedzieli, że pojawi się też profesjonalna wersja Surface’a, wyposażona w procesory Intela. Może ona być sprzedawana w cenie ultrabooków. Nie wiadomo za to, czy osłona/klawiatura będzie sprzedawana razem z tabletem czy osobno.

Surface z procesorem ARM waży 676 gramów, ma grubość 9,3 mm, wyposażono go w złącze USB 2.0, Micro HD Video oraz czytnik kart microSD. Z kolei wersja profesjonalna, zbudowana w oparciu o procesor Core i5 będzie ważyła 903 gramy, miała grubość 13,5 mm, a jej właściciel skorzysta z czytnika kart microSDXC, portu USB 3.0 i Mini DisplayPort. Użytkownik będzie miał do dyspozycji 64 lub 128 gigabajtów przestrzeni na dane.

Początkowo urządzenie będzie można kupić tylko w sklepach Microsoftu oraz firmowym sklepie internetowym.

Microsoft tablet Surface Windows 8 Apple iPad