Dobre wyniki Microsoftu

| Technologia

Wyniki finansowe Microsoftu za I kwartał bieżącego roku zaskoczyły optymistów. Koncern poinformował, że pomiędzy styczniem a marcem osiągnął dochód w wysokości 4,93 miliarda dolarów, przy przychodach rzędu 14,40 miliarda. Sam Microsoft jeszcze w styczniu przewidywał, że osiągnie przychody niższe o 500 milionów dolarów. W analogicznym okresie ubiegłego roku firma zarobiła 2,98 miliarda USD, a jej przychody wynosiły 10,9 miliarda dolarów.

Microsoft uważa, że dobre wyniki finansowe zawdzięcza przede wszystkim systemowi Windows Vista oraz pakietowi MS Office 2007. Ostatnie wyniki są o tyle ważne, że w poprzednich kwartałach przychody związane z Vistą były osiągnięte dzięki różnym programom związanym z przedsprzedażą licencji biznesowym klientom Microsoftu.

Osiągnięte obecnie rezultaty pokazują, że po premierze zainteresowanie Vistą nie spadło i znajduje ona sporo nabywców wśród klientów indywidualnych.

Inną ważną informacją jest fakt, że rosną przychody firmy z Internetu. Microsoft od długiego czasu próbuje, bezskutecznie, konkurować z Google’m na polu internetowej reklamy. W ciągu ostatnich trzech kwartałów koncern zanotował 11-procentowy wzrost dochodów z serwisów MSN i Windows Live, a dochody z reklamy zwiększyły się o 23% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Tym samym po raz pierwszy Microsoft osiągnął wyższe dochody ze swojego AdCenter, niż te, które osiągał korzystając z należącego do Yahoo serwisu Overture.

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali analityków, że spodziewają się, iż w roku podatkowym 2008 Windows Vista będzie stanowiła 85% systemów operacyjnych sprzedawanych przez tę firmę, a XP – 15%. Przypomnieć należy, że producenci komputerów będą rozpowszechniali swoje maszyny z preinstalowanym XP tylko do końca bieżącego roku kalendarzowego.

Microsoft wyniki finansowe