Inwestycja w kwanty

| Technologia
BlackBerry

Założyciele firmy Research in Motion, producenta BlackBerry, stworzyli warty 100 milionów USD fundusz, który chce inwestować w komercyjne zastosowania technologii kwantowych. Mike Lazaridis, były prezes, a obecnie współprzewodniczący zarządu RIM-a poinformował w wywiadzie, że wraz z Dougiem Freginem uruchomili Quantum Valley Investments. Ma on na celu wykorzystywanie w praktyce odkryć dokonywanych na polu technologii kwantowych.

Lazaridis od dawna interesuje się fizyką kwantową. Na jej rozwój przeznaczył już ponad 200 milionów dolarów. Pieniądze trafiły do instytutów naukowych w kanadyjskim Waterloo i okolicach, gdzie RIM ma siedzibę. Za pieniądze biznesmena powstały m.in. Perimeter Institute of Theoretical Physics oraz Institute for Quantum Computing na University of Waterloo.

Lazaridis podkreśla, że nowo utworzony fundusz nie jest przedsięwzięciem typu venture capital. To nie tak, że ktoś, kto wymyślił coś w swoim garażu, może do nas przyjść i dostać pieniądze - mówi. Dodał przy tym, że Quantum Valley Investmenst podpisał już pierwszą umowę. Początkowo działania funduszu będą skupiały się wokół Waterloo, jednak Lazaridis nie wykluczył, że w przyszłości o finansowanie będą mogli zwracać się też badacze z innych części świata.

Firma Research In Motion została założona w 1984 roku przez dwóch przyjaciół z dzieciństwa - Lazaridisa i Fregina. Ten drugi był do 2007 roku wiceprezesem. Później przeszedł na emeryturę.

Mike Lazaridis Research In Motion BlackBerry fizyka kwantowa fundusz inwestycyjny Quantum Valley Investments