Zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta

| Astronomia/fizyka
domena publiczna

Zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Informację o śmierci generała potwierdził mediom jego zięć, poseł Ryszard Czarnecki. Wiemy, że 81-letni kosmonauta zmarł w jednym z warszawskich szpitali.

Mirosław Hermaszewski urodził się w 1941 roku w Lipnikach w województwie wołyńskim. W 1945 roku wraz z rodziną został przesiedlony z Kresów na Dolny Śląsk. Zamieszkali w Wołowie, gdzie przyszły kosmonauta skończył podstawówkę i liceum. Od 1960 roku działał w Aeroklubie wrocławskim. W 1961 roku zdobył uprawnienia pilota szybowcowego i wstąpił do Szkoły Orląt w Dęblinie. Został pilotem odrzutowców, studiował na Akademii Sztabu Generalnego. W 1976 roku został wybrany z grona kilkuset polskich pilotów jako kandydat do lotu kosmicznego.

W kosmos poleciał 27 czerwca 1978 roku wraz z Piotrem Klimukiem w ramach misji Sojuz 30. Była to druga misja w ramach międzynarodowego programu Interkosmos prowadzoego pod egidą ZSRR dla jego sojuszników. W czasie misji przeprowadzono wiele eksperymentów, m.in. badanie narastania kryształów HgCdTe w warunkach braku ciążenia, badanie funkcjonowania serca i płuc na statku kosmicznym, obserwacja zórz polarnych czy badanie wymiany ciepła organizmu z otoczeniem. Po 8 dniach, 5 lipca, obaj wylądowali w Kazachstanie.

Po misji został awansowany do stopnia podpułkownika. W 1988 roku awansowany na generała brygady. Z wojska odszedł po 40 latach. Bez powodzenia próbował sił w polityce.

Mirosław Hermaszewski kosmonauta