Facebookowe Moments i sztuczna inteligencja

| Technologia
Facebook

Facebook przygotował nową aplikację o nazwie Moments, która korzysta ze sztucznej inteligencji. Moments skanuje smartfony w poszukiwaniu fotografii, identyfikuje na nich twarze i porównuje je z twarzami znajomych z Facebooka. Właściciel smartfonu może następnie udostępnić znajomym te fotografie, na których się znajdują.

Moments korzysta z technologii rozpoznawania twarzy, która powstała w firmowym laboratorium Artificial Intelligence Research (FAIR). To zatrudniająca 50 osób jednostka badawczo-rozwojowa, którą kieruje Yann LeCun, ekspert w dziedzinie deep learning. FAIR opracowuje technologie rozpoznawania głosu, twarzy oraz przetwarzania językół naturalnych. Część z opracowanej przez laboratorium technologii rozpoznawania twarzy jest już używana na Facebooku i Instagramie.

FAIR pracuje też nad technologią, która automatycznie opisze to, co jest widoczne na fotografii. To z kolei znacznie ułatwi życie osobom niewidomym, gdyż korzystając z oprogramowania zamieniającego tekst na głos będą mogły poznać zawartość fotografii. W dalszej przyszłości technologie tego typu pozwolą np. zadać komputerowi pytanie „co słychać u Janka Kowalskiego”, a maszyna odwiedzi serwis społecznościowy zaprezentuje nam ostatnią aktywność naszego znajomego lub o niej opowie.

Moments Facebook sztuczna inteligencja