Wydano zgodę na pierwszą prywatną misję na Księżyc

| Astronomia/fizyka
Moon Express

Moon Express to pierwsza w historii prywatna firma, która otrzymała zgodę na lądowanie na Księżycu. Zgodę wydała amerykańska Federalna Administracja Lotnicza na podstawie Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej, który wymaga, by przedsiębiorstwa prywatne uzyskiwały w kraju swojego pochodzenia zezwolenie na misje pozaziemskie.

Moon Express ma zamiar przeprowadzić swoją misję już w przyszłym roku. W jej ramach na powierzchni Srebrnego Globu wyląduje niewielki próbnik, który zostanie wyniesiony poza Ziemię przez rakietę Electron. Jeśli misja się powiedzie, będzie pierwszą prywatną misją na obiekt pozaziemski.

Firma Moon Express podpisała z przedsiębiorstwem Rocket LAB USA umowę, która przewiduje wspólne przeprowadzenie 3 misji księżycowych. Odbędą się one w latach 2017-2020. W czasie pierwszej z nich przeprowadzone zostanie lądowanie pojazdu MX-1E. To obiekt wielkości walizki, który wyposażono w kamery oraz instrumenty do badania powierzchni Księżyca. Pojazd ma pracować przez dwa tygodnie, a po powierzchni będzie poruszał się za pomocą serii skoków.

Firma Moon Express została założona w 2010 roku przez doktora Boba Richardsa, Barneya Pella i Naveena Jaina. Bierze ona udział w wartym 30 milionów dolarów konkursie Google Lunar XPRIZE, jest też częścią prowadzonego przez nasa projektu Innovative Lunar Demonstrations Data, którego celem jest rozwijanie systemów lądowania i poruszania się po księżycach.

Moon Express Księżyc lądowanie zgoda