Filiżanki inspirowane zagrożonymi zwierzętami

| Ciekawostki
Mugo Ceramica

Z Living planet report 2020, przygotowanego przez WWF i Zoological Society London, dowiedzieliśmy się, że pomiędzy rokiem 1970 a 2016 liczba dziko żyjących ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się aż o 64%. Nie dziwi więc pomysł projektanta Marcela Cerdy na serię filiżanek FEROCES. Naczyniom nadano kształty zagrożonych gatunków i podgatunków (czasem są to zwierzęta z kategorii NT, near threatened). Wszystkie występują w Meksyku.

Mugo Ceramica

Filiżanki z 8-elementowej serii przedstawiają, m.in.: szopa karłowatego (Procyon pygmaeus), który jest endemitem z wyspy Cozumel, jaguara, wilka meksykańskiego czy wodnika cienkodziobego (Rallus tenuirostris). Jak wyjaśnia Cerda, inspiracją była dla niego waleczność tych zwierząt (stąd zresztą nazwa serii) i ich miłość do życia.

W serii FEROCES wykorzystano barwy typowe dla tradycyjnej meksykańskiej ceramiki. Obecnie kolekcja jest wystawiana w Muzeum Sztuki Współczesnej (MUNAL) w Meksyku; stanowi część festiwalu Abierto Mexicano de Diseño.

Marcelo Cerda studiował projektowanie produktu na Universidad Autónoma de San Luis Potosí (UASLP). Później uczył się projektowania zabawek na Uniwersytecie Środkowego Lancashire. Obecnie działa na rzecz inicjatywy Mugo Ceramica i wykłada na UASLP.

 

Mugo Ceramica seria FEROCES filiżanki zwierzęta zagrożone Marcelo Cerda