Pierwsza misja załogowa SpaceX już w pierwszym kwartale przyszłego roku?
SpaceX mogłaby zawieźć amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w przyszłym roku o ile testy kapsuły Crew Dragon wypadną dobrze, zapowiedział szef NASA Jim Bridenstine. Taka obietnica została wygłoszona podczas wizyty Bridestine'a w siedzibie SpaceX.
Podczas konferencji prasowej wystąpił Musk, Bridenstine oraz dwóch astronautów, którzy mają lecieć pokładzie Crew Dragon. Musk wyraził nadzieję, że jego firma będzie w stanie dostarczyć kapsułę NASA jeszcze przed końcem przyszłego roku. Podkreślił jednak,że najważniejsze jest bezpieczeństwo i SpaceX nie będzie wahała się opóźnić projektu, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości.
Z kolei Bridenstine, mówiąc o możliwym terminie wystrzelenia Crew Dragona zludźmi na pokładzie, stwierdził: Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to moze być to pierwszy kwartał przyszłego roku. Ale pamiętajmy – i jest to najważniejsza rzecz, którą chcę podkreślić – że wciąż zostały do rozwiązania pewne problemy, a o kolejnych zapewne dowiemy się w przyszłości. Nie mówię, że tak się stanie. Tego nie wiem. Dlatego prowadzimy testy.
Wśród elementów Crew Dragona, które wciąż budzą zastrzeżenia, jest system napędowy oraz system spadochronów. Spadochrony to trudne wyzwanie inżynieryjne, przyznaje Musk. Wyglądają na prosty system, ale zdecydowanie proste to nie jest. Zanim wsadzimy astronautów do kapsuły musimy wykonać około 10 udanych testów z rzędu.
Od roku 2011, czyli od odesłania na emeryturę ostatniego wahadłowca, amerykańscy astronauci latają na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskich pojazdów. Za każdego z nich NASA płaci Rosjanom 85 milionów dolarów. Agencja liczy, że w najbliższym czasie wysyłanie swoich astronautów poza Ziemię będzie mogła zlecać amerykańskim firmom, SpaceX oraz Boeingowi.
Pierwszy załogowy lot Crew Dragona miał się odbyć jeszcze w bieżącym roku. Jednak w kwietniu podczas testów doszło do eksplozji kapsuły, co opóźniło cały projekt.
Komentarze (3)
rozan, 11 października 2019, 11:42
Ciekawe, kiedy wyślą pierwszą osobę niepełnosprawną na księżyc, żeby np. osoba niewidoma mogła opowiedzieć, jakie wrażenia z tej misji odczuła z pomocą tych wyczulonych zmysłów, których widząca osoba tak nie używa. Może NASA wyciągnęłaby z takiego eksperymentu ciekawe wnioski...
CyRat, 11 października 2019, 12:01
Na księżycu nic nie powąchasz, nie usłyszysz bo nie ma atmosfery. NIczego nie dodtkniesz, bo jesteś chroniony przez skafander. Wszystko, co niewidomy mógłby odczuwać inaczej, znajduje się wewnątrz lądownika lub skafandra. Równie dobrze można to zrobić na Ziemi. Tylko po co?
cyjanobakteria, 11 października 2019, 12:55
Jest jeszcze mikrograwitacja, ale po za tym, co napisał Cyrat, osoba niepełnosprawna to niepotrzebne ryzyko dla misi. Z resztą NASA ma wyśrubowane wymagania odnośnie stanu zdrowia astronautów i podejrzewam, że większość zdrowych ludzi nie przechodzi selekcji.