Konkurs na pozaziemskie osiedle

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA i National Additive Manufacturing Innovation Institute, tzw. America Makes, ogłosiły konkurs, w ramach którego uczestnicy mają zaprojektować i stworzyć na drukarce 3D kolonię dla ludzi przebywających w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Kolonia ma sprawdzić się np. na Marsie. Na konkurs przeznaczono 2,25 miliona USD.

Ludzie, którzy wybiorą się np. na Marsa, będą potrzebowali schronienia. Zabieranie ze sobą elementów, z których schronienie taki powstanie byłoby niezwykle kosztowne, skomplikowane i zmniejszyłoby przestrzeń ładunkową, które można by przeznaczyć na inne rzeczy. Stąd też pomysł, na budowę schronienia z materiałów, które zostaną znalezione w miejscu docelowym misji kosmicznej.
Pierwsza faza zawodów potrwa do 27 września. W czasie jej trwania uczestnicy muszą przedstawić projekt architektoniczny, który będzie możliwy do urzeczywistnienia za pomocą drukarki 3D. Zwycięzca tej fazy otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 USD.

Faza druga zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to Structural Member Competition, podczas którego uczestnicy skupią się na technikach wytwarzania niezbędnych do stworzenia materiałów strukturalnych albo z tego, co znajdą na miejscu, albo z połączenia tych materiałów z odpadkami wytwarzanymi przez samą misję. Drugi etap fazy drugiej to On-Site Habitat Competition. W jego ramach konieczne będzie wybudowanie pełnowymiarowego schronienia. Zapisy do drugiej fazy rozpoczną się 26 września, a zwycięzcy każdego z etapów tej fazy mogą liczyć na nagrodę w wysokości 1,1 miliona USD.

Konkurs ma pozwolić NASA na zdobycie niezbędnych doświadczeń i opracowanie technologii, które w przyszłości pozwolą na budowę osad ludzkich w przestrzeni pozaziemskiej.

NASA konkurs osiedle kolonia Mars