Microsoft otwiera .NET

| Technologia
Microsoft

Microsoft ogłosił, że całkowicie otwiera .NET Framework. Serwerowe oprogramowanie zostanie udostępnione na zasadach open source. Koncern chce w ten sposób uczynić z .NET prawdziwe środowisko międzyplatformowe.

Dzisiaj rozpoczynamy prace, których celem jest całkowite otwarcie .NET Core. Wiele z jego kluczowych elementów, jak ASP.NET czy kompilator C# zostały otwarte już wcześniej. Dzisiaj udostępniamy .NET Core. W ciągu najbliższych miesięcy udostępnimy .NET Core Runtime i .NET Core Framework. Projekty te zostaną objęte Licencją MIT - poinformował na firmowym blogu S. Somasegar, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialny za wydział developerski.

Jeffrey Hammond, analityk z firmy Forrester Research, mówi: To istotne odejście od dotychczasowej filozofii, w której wszystko było zależne od środowiska Windows. Z poglądem takim zgadza się Jonathan Vanian z firmy Gigaom: Nawet jeśli Microsoft przez lata udostępniał .NET po kawałku, a w kwietniu powołał do życia .NET Foundation, to obecna decyzja świadczy o tym, iż firma zdała sobie sprawę z konieczności pełnego otwarcia.

Całość kodu .NET Core została udostępniona na GitHub. Firma udostępnia też bezpłatną wersję Visual Studio IDE o nazwie Visual Studio Community.

.NET Microsoft open source