NSA i GCHQ złamały większość szyfrów

| Bezpieczenstwo IT

Informacje zdobyte przez dziennikarzy The New York Timesa, Guardiana oraz niedochodowej organizacji ProPublica wskazują, że amerykańska NSA we współpracy z brytyjską agencją wywiadowczą GCHQ złamały większość algorytmów szyfrowania używanych przez przedsiębiorców i użytkowników internetu. W ciągu ostatnich 13 lat NSA zainwestowała miliardy dolarów w technologie, które pozwalają jej poznać niemal wszystkie sekrety obywateli.

Z raportów opublikowanych przez wspomniane gazety dowiadujemy się, że NSA zakupiła potężne superkomputery oraz podpisało umowy z wieloma firmami, które umieściły w swoim oprogramowaniu tylne drzwi pozwalające na szpiegowanie użytkowników. W raportach nie wymieniono nazw firm współpracujących z NSA.

Najnowsze dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena i omówione w raportach opisują wysiłki NSA skoncentrowane na próbach złamania protokołu SSL. Inny dokument wspomina o tym, że GCHQ przez wiele lat próbowała podsłuchiwać ruch z Google'a, Yahoo!, Microsoftu i Facebooka. Brytyjczycy chwalili się w 2012 roku, że uzyskali "nowe możliwości dostępu" do serwerów Google'a. Nie wiadomo jednak, na czym polega działanie GCHQ, ani jakie dane jest w stanie przechwytywać.

NSA GCHQ szyfr podsłuch internet