Neil Armstrong nie żyje

| Astronomia/fizyka
NASA

W sobotę 25 sierpnia zmarł Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Legendarny astronauta miał 82 lata.

Rodzina zmarłego poinformowała, że śmierć nastąpiła wskutek komplikacji po operacji serca, którą  Armstrong przeszedł w bieżącym miesiącu.

Armstrong był dwukrotnie w przestrzeni kosmicznej. Po raz pierwszy w 1966 roku, gdy został dowódcą misji Gemini 8. Wyprawa niemal zakończyła się katastrofą, gdyż doszło do awarii jednego z silników. Armstrong zachował zimną krew i udało mu się wylądować.

NASA

Jednak misją, wraz z którą Armstrong przeszedł do historii była wyprawa Apollo 11. Wtedy to, w lipcu 1969 roku, wraz z Buzzem Aldrinem i Michaelem Colinsem polecieli na Księżyc i po czterech dniach podróży pierwszy człowiek w historii - Neil Armstrong - stąpał po Srebrnym Globie.

W sześć godzin po wylądowaniu lądownika „Eagle“, 20 lipca 1969 roku liczący sobie 38 lat astronauta zszedł na powierzchnię Księżyca. Wtedy też Armstrong wypowiedział słynne słowa: To mały krok dla człowieka, a wielki krok dla ludzkości.

Armstrong spacerował po Srebrnym Globie przez 2 godziny i 32 minuty. Buzz Aldrin, który opuścił lądownik po nim, przebywał na Księżycu o 15 minut krócej.

Wyprawa Apollo 11 miała olbrzymie znacznie nie tylko z punktu widzenia nauki i techniki. Miła też kolosalne znacznie psychologiczne, gdyż uświadomiła Amerykanom, że ich kraj jest w stanie pokonać Związek Radziecki.

Neil był jednym z największych amerykańskich bohaterów, nie tylko swoich czasów, ale w ogóle. Gdy on i jego koledzy wystartowali w 1969 roku na pokładzie Apollo 11 nieśli ze sobą aspiracje całego narodu. Mieli pokazać światu, że amerykański duch może przekraczać granice wyobraźni, że jeśli się ma wystarczająco dużo zapału i pomysłowości, można dokonać niewyobrażalnego - oświadczył prezydent Obama na wieść o śmierci Armstronga.

Po historycznej misji Armstrong został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA.

Później do 1971 roku pracował dla NASA, a przez następną dekadę był wykładowcą inżynierii na University of Cincinnati.

Neil Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta w stanie Ohio. Licencję pilota zdobył w wieku 16 lat. Studiował inżynierię lotniczą na Purdue University i University of Southern California. Był pilotem Marynarki Wojennej i odbył 78 misji bojowych podczas wojny w Korei.

Neil Armstrong Apollo 11 Księżyc astronauta