Największe podziemne miasto świata

| Humanistyka
Georges Jansoone JoJan, GNU FDL

Pod i w okolicy twierdzy w Nevşehir w Turcji odkryto prawdopodobnie największe podziemne miasto świata. Wg burmistrza Hasana Ünvera, zajmuje ono powierzchnię 45 hektarów, a pierwsze galerie odkryto w 2013 r.

W ramach rządowego projektu budownictwa socjalnego TOKİ zburzono tam ok. 1500 budynków. Podziemne miasto ukazało się oczom robotników po rozpoczęciu usuwania ziemi.

Mehmet Ergün Turan z TOKİ wyjaśnia, że prace wstrzymano, a obszar oficjalnie uznano za objęte ochroną stanowisko archeologiczne.

W niektórych kwaterach mieszkalnych znaleziono coś, co wyglądało na ludzkie szczątki. Zostały one wysłane do badania na kilku tureckich uczelniach.

[...] Miasto jest zlokalizowane wokół fortecy z Nevşehir. Poza pasażami ewaluacyjnymi odkryto tam również świątynie. Na razie nie ma zgody co do wieku znaleziska. Jedni wspominają o czasach rzymskich, inni nawet o 3. tysiącleciu p.n.e.

Turan ujawnia, że projekt urbanistyczny jest przenoszony na obrzeża Nevşehir i choć dotąd wydano na niego 90 mln tureckich lir (ponad 38 mln USD), nikt nie postrzega tego w kategoriach straty, bo podziemne miasto może być największym tego typu obiektem na świecie.

Nevşehir Turcja podziemne miasto twierdza TOKİ Mehmet Ergün Turan Hasan Ünver