Noc Laboratoriów już w najbliższą sobotę!

| Ciekawostki

Już 10 października br. o godzinie 17 dla wszystkich chętnych zostaną otwarte niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Nocy Laboratoriów, której organizatorami są Nokia Networks wraz z Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.

Wzorem Nocy Muzeów, organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia planują otworzyć drzwi swoich laboratoriów, umożliwiając mieszkańcom Wrocławia nocne zwiedzanie miejsc, w których na co dzień tworzone są technologie przyszłości. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. jak powstaje nowoczesna telekomunikacja, w jaki sposób tworzone są genetycznie modyfikowane tkaniny czy jak powstają najnowocześniejsze materiały ścierne. Zwiedzający na własnej skórze będą mogli doświadczyć też, jak niska temperatura wpływa na ich ciała. Lista atrakcji jest znacznie dłuższa i obejmuje również symulację powodzi, która spustoszyła Wrocław w 1997 roku. Dodatkowo, specjalnie tego dnia, Komenda Wojewódzka Policji zorganizuje pokaz oględzin i zbierania materiałów dowodowych z miejsca zbrodni.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, dla których tej nocy przygotowane zostaną specjalne warsztaty i pokazy w Humanitarium oraz we Wrocławskim Parku Technologicznym przez Fundację Pro Mathematica.
Ogrody Doświadczeń Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ to innowacyjny park rozrywki edukacyjnej, który łączy zabawę z nauką. Podczas Nocy Laboratoriów dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach bio-chemicznych, pobawić się z suchym lodem i ciekłym azotem, sprawdzić swoje PH oraz zrobić plastik z mleka. Odwiedzający Humanitarium poznają również świat, w którym nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Wszystko dzięki wystawie „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”, która pomoże zrozumieć najtrudniejsze zagadnienia optyki, m.in. dzięki użyciu interaktywnych eksponatów.

Pro Mathematica – fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego, przygotowała warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Warsztaty poświęcone będą bardzo zróżnicowanym tematom – specjaliści z WPT będą opowiadać zarówno o podstawach genetyki, kriogeniki i chemii, jak i o Układzie Słonecznym, w czym na pewno pomoże obecność łazika marsjańskiego!

Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur przygotowało sesje „Zabawy z nauką” dla dzieci i całych rodzin, na których omawiane będą  m.in. niezwykłe zachowania materii w niskich temperaturach (-196 C) czy lewitacja nadprzewodników. Atrakcją dla młodzieży i dorosłych będą wykłady i pokazy poświęcone niskim temperaturom, nadprzewodnictwu, magnetyzmowi, a nawet  lewitacja przedmiotów!

Najmłodszych uczestników wydarzenia na pewno zainteresują także pełne sprzętu laboratoria Nokii oraz organizowana przez firmę wystawa o historii telekomunikacji. Będzie to wyjątkowa edukacyjna podróż przez eksponaty służące poprzednim pokoleniom aż po te, z których korzystamy dzisiaj.

U pozostałych partnerów akcji dzieci mogą uczestniczyć w większości zaplanowanych atrakcji. Pełen program wydarzenia dostępny jest pod adresem: http://www.noclaboratoriow.pl/

Noc Laboratoriów Wrocław