Lumia 920 i Lumia 820 - nowa broń Nokii

| Technologia
Nokia

Wczoraj Nokia zaprezentowała smartfony Lumia 920 i Lumia 820. Te wyposażone w system Windows Phone 8 urządzenia, oraz ich następcy, mają umożliwić Nokii zdobycie silnej pozycji na rynku smartfonów.

Lumia 920 korzysta z dwurdzeniowego procesora Snapdragon S4 taktowanego zegarem 1,5 GHz, 1 gigabajta pamięci RAM i 32 gigabajtów pamięci masowej. Wyposażono go też w 4,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280x768. Lumia 820 ma nieco mniejszy, bo 4,3-calowy wyświetlacz, 8 gigabajtów pamięci masowej i mniej pojemną baterię.

Jednak Nokia skupiła się nie tyle na podbijaniu specyfikacji sprzętowej, co na technologii, wyglądzie i możliwościach telefonu.

Użytkownicy Lumii będą mogli skorzystać z umieszczonego z tyłu aparatu PureView. Co prawda ma on standardową rozdzielczość 8,7 megapiksela, zatem dużo brakuje mu do 41-megapikselowego PureView z Nokii 808, jednak wykonuje on fotografie znacznie lepszej jakości. Nokia informuje, że nowy aparat rejestruje 5-10 razy więcej światła, zatem pozwoli na robienie dobrych zdjęć w złych warunkach oświetleniowych. W aparacie zastosowano też technologię stabilizacji obrazu. Z przodu znalazła się kamera o rozdzielczości 1,2 megapiksela.

Wyświetlacz smartfona skonstruowano tak, by przewijanie obrazu odbywało się bez rozmazywania. Telefon reaguje też na warunki oświetleniowe dostosowując ustawienia wyświetlacza. Z kolei sam wyświetlacz można bez problemu obsługiwać też w rękawiczkach.

Lumia 920 może być ładowana bezprzewodowo, za pomocą specjalnej maty, którą będzie oferowała Nokia. Można ją też ładować za pomocą gniazdka microUSB.

Telefony Lumia będą sprzedawane wraz z pełnymi wersjami MS Office oraz Outlooka, zą też wyposażone w opcję synchronizacji z chmurą SkyDrive.

Nokia nie zdradziła ani ceny, ani daty rynkowego debiutu urządzeń.

Nokia Lumia 920 Lumia 820 Windows Phone 8