Dwie pierwsze Nokie z Windows Phone

| Technologia
Nokia

Nokia zaprezentowała dwa pierwsze telefony z systemem Windows Phone. Smartfony Lumia 800 i Lumia 710 już w przyszłym miesiącu trafią do sklepów we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Zwykle pomiędzy premierą a sprzedażą nowych urządzeń Nokii mijało więcej czasu.

Projekt drożej Lumii 800 oparty jest na wcześniejszym smartfonie N9. Urządzenie korzysta z 3,7-calowego wyświetlacza dotykowego AMOLED o rozdzielczości 480x800. Wymiary smartfonu to 12,1x61,2x116,5 milimetrów, a waga - 142 gramy. Użytkownik Lumii 800 będzie mógł skorzystać tylko z 4 fizycznych klawiszy - przycisku do włączania telefonu, klawisza kamery oraz klawiszy do ustawiania głośności.

Smartfon wyposażono w 16 gigabajtów pamięci (brak slotu na karty micro-SD), 8-megapikselową kamerę z soczewkami Carla Zeissa nagrywającą materiał w formacie HD. Smartfon wyposażono w łącze USB, Bluetooth, Wi-Fi i wejście słuchawkowe. Korzysta on z jednordzeniowego procesora Qualcomma taktowanego zegarem o częstotliwości 1400 MHz oraz baterii o pojemności 1450 mAh. Pozwala ona na prowadzenie rozmów w sieci 3G przez 9,5 godziny oraz 7-godzinne odtwarzanie materiału wideo.

Skromniejszy Lumia 710 jest nieco lżejszy i mniejszy. Wyposażony został w 5-megapikselową kamerę, korzysta z wyświetlacza TFT i pamięci o pojemności 8 gigabajtów, którą za pomocą kart micro-SD można rozszerzyć do 24 GB. Nieco mniej pojemna bateria umożliwia prowadzenie rozmów przez 7,6 godziny lub oglądanie wideo przez 6 godzin.

Nokia Lumia Windows Phone