Fatalne wyniki Nokii

| Technologia
Nokia

Chyba po raz pierwszy zacząłem wątpić, czy Nokia może wrócić do dobrej kondycji finansowej - stwierdził analityk Pete Cunningham z firmy Canalys na wieść o wynikach finansowych Nokii za ostatnik kwartał. Fiński koncern poinformował, że w trzecim kwartale bieżącego roku zanotował stratę w wysokości 969 milionów euro. Zdaniem jego przedstawicieli, klienci przestali kupować smartfony Lumia, czekając na premierę urządzeń z Windows Phone 8. Nokia sprzedała tylko 2,9 miliona Lumii. Kwartał wcześniej nabywców znalazły 4 miliony smartfonów. To pierwszy spadek sprzedaży od czasu rynkowego debiutu Lumii pod koniec 2011 roku. Wyniki są złe, gorsze niż oczekiwałem - dodał Cunningham.

Smartfony Lumia korzystają z Windows Phone 7.5 i nie można będzie ich zaktualizować do Windows Phone 8. Dlatego też Stephen Elop, prezes Nokii mówi, że nie jest zaskoczony spadkiem sprzedaży. Elop pozostaje jednak optymistą. W przyszłym roku Nokia ma rozpocząć sprzedaż wielu urządzeń z rodziny Lumia, co ma dać sprzedawcom detalicznym, operatorom telefonii komórkowej i klietom dostęp do zróżnicowanej oferty alternatywnej wobec urządzeń z systemami iOS i Android.

Przyszły rok będzie bardzo interesujący. Coraz więcej operatorów jest sfrustrowanych tym, że mogą wybierać tylko pomiędzy dwoma ekosystemami. Gdy zobaczą pełne portfolio Lumii będą mieli do wyboru wiarygodnego trzeciego partnera - stwierdził Elop. Prezes Nokii nie chciał zdradzić, ile modeli trafi na rynek Powiedział jedynie, że będą one sprzedawane w bardzo różnych cenach oraz zapewnił, że pojawią się też tanie Lumie.

Od lutego 2011 roku, kiedy to Nokia podpisała z Microsoftem umowę o współpracy, fińska firma straciła 4,5 miliarda euro. Nokia zrezygnowała bowiem z rozwoju Symbiana, który był jej głównym systemem operacyjnym. Spowodowało to gwałtowny spadek sprzedaży smartfonów z Symbianem. Mimo to wciąż stanowią one większość sprzedawanych przez Nokię smartfonów.

O tym, jak duża jest ostatnia strata Nokii świadczy jej porównanie z wynikami za trzeci kwartał ubiegłego roku Wówczas Nokia odnotowała stratę w wysokości jedynie 68 milionów euro.

Prawdziwym problemem dla Nokii jest segment smartfonów. Jeśli tutaj przegrają, będą powoli dogorywali próbując konkurować z chińskimi producentami - mówi Cunningham.

Nokia Lumia smartfon Microsoft Windows Phone wyniki finansowe