Microsoft kończy przejmowanie Nokii

| Technologia
Nokia

Microsoft poinformował, że w ciągu kilku najbliższych dni oficjalnie zakończy proces przejmowania wydziału produkcji telefonów firmy Nokia. Transakcja zostanie zakończona w piątek, 25 kwietnia, kiedy to oficjalnie powitamy Nokia Devices and Services w rodzinie Microsoftu - stwierdził Brad Smith, główny prawnik koncernu z Redmond.

O wykupieniu przez Microsoft części Nokii dowiedzieliśmy się 2 września ubiegłego roku. Ogłoszono wówczas, że cena sprzedaży wynosi 5 miliardów USD za Nokia Devices & Services plus 2,2 miliarda USD za licencje na patenty fińskiej firmy.

Po zakończeniu transakcji dotychczasowy wydział Nokii zostanie prawdopodobnie przemianowany na Microsoft Mobile Oy [„oy” to fiński odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – red.] i będzie spółką-córką Microsoftu. Siedzibą firmy zatrudniającej około 30 000 osób pozostanie fińskie Espoo, a na jej czele stanie Steve Elop, do niedawna prezes Nokii.

Brad Smith poinformował też, że w ostatniej chwili doszło do zmiany niektórych warunków umowy. Wiadomo, że 21 osób zatrudnionych przez Nokię w Chinach stanie się pracownikami Microsoftu, zrezygnowano z planów przeniesienia południowokoreańskiej fabryki Nokii do Microsoftu.

Jednym z ostatnich krajów, które wydały zgodę na transakcję były Chiny.

Nokia Microsoft Microsoft Mobile Oy