Microsoft chciał kupić część Nokii?

| Technologia
Nokia

The Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że Microsoft prowadził z Nokią zaawansowane rozmowy dotyczące odkupienia od fińskiej firmy wydziału zajmującgo się produkcją telefonów komórkowych. Podobno rozmowy zerwano w bieżącym miesiącu, a powodem zakończenia negocjacji była cena, jakiej żądała Nokia oraz jej zmniejszające się udziały w rynku.

Nie wiadomo, jakiej kwoty zażądała Nokia. Rynkowa kapitalizacja firmy wynosi obecnie ponad 14 miliardów dolarów, a jej ubiegłoroczne przychody zamknęły się kwotą 40,15 miliarda USD, z czego połowa pochodziła właśnie z rynku telefonów komórkowych.

Przed kilku laty Microsoft i Nokia podpisały umowę o partnerstwie. Nokia zobowiązała się do wykorzystywania wyłącznie platformy Microsoftu, a amerykański koncern przeznaczy miliardy dolarów na pomoc w rozwoju nowych produktów oraz na marketing. Dotychczas jednak ich umowa przyniosła niewielkie korzyści. Co prawda sprzedaż urządzeń Nokii z systemem Microsoftu rośnie, jednak na tyle wolno, że nie rekompensuje spadku sprzedaży urządzeń z Symbianem. W efekcie Nokia, która jest największym sprzedawcą telefonów z Windows Phone, traci rynek, a do systemu Microsoftu należy niewiele ponad 3% udziałów w segmencie systemów mobilnych.

Nokia Microsoft kupno telefon komórkowy