Wkrótce koniec sprzedaży Symbiana

| Technologia
Nokia

W ciągu najbliższych kilku tygodni Nokia zaprzestanie sprzedaży smartfonów z systemem Symbian. Fińska firma skupi się całkowicie na urządzeniach na platformie Microsoftu.

Przed kilkunastoma laty Symbian stał się pierwszym masowo sprzedawanym systemem operacyjnym Nokii i zapewnił firmie dominację na rynku telefonów komórkowych. Jednak od kilku lat pozycja fińskiego koncernu stopniowo się pogarsza, szybko traci on udziały rynkowe na rzecz Androida oraz iOS-a. Dlatego też jego władze zdecydowały się na podpisanie z Microsoftem umowy o partnerstwie. Nokia postanowiła porzucić przestarzałego Symbiana i zamiast rozwijać swój własny system, zdecydowała się na platformę z Redmond.

Sprzedaż urządzeń z Symbianem gwałtownie spada. Jeszcze w ostatnim kwartale 2011 roku konsumenci kupili 18,6 milionów smartfonów z tym systemem. W pierwszym kwartale bieżącego roku nabywców znalazło zaledwie 500 000 urządzeń. Dość szybko rośnie za to sprzedaż smartfonów z linii Lumia, wyposażonych w system operacyjny Windows Phone. W IV kwartale 2011 Nokia sprzedała 1 milion takich urządzeń, a w pierwszym kwartale roku bieżącego - 5,6 miliona. Trzeba jednak podkreślić, że wzrost Lumii jest znacznie wolniejszy niż spadek Symbiana, Nokia nadal traci więc udziały w rynku.

W związku z zakończeniem sprzedaży Symbiana należy się spodziewać, że część już wyprodukowanych urządzeń nie znajdzie nabywców, a to oznacza, że Nokia będzie musiała odpisać je od swojego wyniku finansowego i prawdopodobnie poinformuje o znacznych stratach w II kwartale bieżącego roku.

Nokia Symbian smartfon Lumia Windows Phone