Nowy rekord prędkości transmisji danych za pomocą światłowodu

| Technologia
Umberto, Unsplash

Eksperci z Australii, Japonii, Holandii i Włoch ustanowili nowy rekord prędkości transmisji danych za pośrednictwem standardowego światłowodu, osiągając transfer rzędu 1,7 Pb/s na odległość 67 kilometrów. Wykorzystali przy tym światłowód zawierający 19 rdzeni, którego wielkość jest taka, jak obecnie używanych standardowych światłowodów. Oznacza to, że okablowanie takie można będzie stosować bez konieczności znaczących zmian w istniejącej infrastrukturze.

Uczeni z australijskiego Macquarie University byli odpowiedzialni za kluczowy element nowej technologii, czyli szklany układ scalony, za pośrednictwem którego sygnał jest kierowany do rdzeni. Stworzyliśmy kompaktowy szklany układ scalony z falowodami uzyskanymi dzięki laserowej technologii 3D. Układ ten pozwala nam na jednoczesne przesłanie sygnału do wszystkich 19 rdzeni i utrzymanie strat sygnału na równomiernie niskim poziomie. Inne stosowane dotychczas rozwiązania mają bardziej ograniczoną liczbę rdzeni i tracą zbyt dużą część sygnału, co ogranicza efektywność transmisji, mówi doktor Simon Gross. Wspaniale było współpracować z Japończykami, którzy są światowymi liderami na polu technologii światłowodowych. Mam nadzieję, że nasza technologia trafi do podmorskich kabli w ciągu 5–10 lat, dodaje.

Sam światłowód został zbudowany przez Japoński Narodowy Instytut Technologii Komunikacyjnych i Informacyjnych oraz Sumitomo Electric Industries. W pracach brali też udział specjaliści z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven oraz Uniwersytetu w L'Aquila. Wszystkie 19 rdzeni umieszczono w standardowym światłowodzie o średnicy 125 mikrometrów, czyli mniej więcej takiej, jaką ma ludzki włos.

Większość obecnie stosowanych światłowodów ma pojedynczy rdzeń. Dodawanie kolejnych rdzeni wiąże się z możliwością wzajemnych zakłóceń sygnału, zatem ze spadkiem jakości transmisji. Problem ten rozwiązuje się poprzez utrzymanie odpowiednich odstępów między rdzeniami. Jednak standardowe światłowody mają określoną średnicę, więc zbyt wielu rdzeni nie da się zmieścić. Z kolei zwiększenie średnicy światłowodu wiązałoby się z tym, że będzie on mniej elastyczny, bardziej podatny na uszkodzenia i mniej będzie nadawał się do układania na dużych dystansach. Ponadto cała obecna infrastruktura zbudowana została z myślą o 125-mikrometrowych światłowodach, więc zwiększenie ich grubości wiązałoby się z masową przebudową infrastruktury. Dlatego też międzynarodowy zespół z powodzeniem spróbował zwiększyć liczbę rdzeni w światłowodzie.

Teraz eksperci postawili sobie za cel zwiększenie zasięgu transmisji oraz pojemności światłowodu, opracowanie urządzeń kompatybilnych z 19-rdzeniowym światłowodem oraz zaprezentowanie zaawansowanych możliwości transmisji danych.

Nowy rekord prędkości transmisji danych za pomocą światłowodu