Pierwsze wrażenia

| Technologia

Na temat taniego notebooka dla dzieci z krajów rozwijających się pojawia się coraz więcej informacji. Model OLPC XO jest już produkowany w Chinach, a kilka krajów zdecydowało się przetestować laptopa.

Na stronach serwisu YouTube pojawił się materiał wideo prezentując graficzny interfejs użytkownika. Składa się on z dwóch elementów - pulpitu i "ramki". Ta druga jest głównym elementem interfejsu służącym do sterowania aplikacjami i systemem. To właśnie z "ramki" użytkownik może uruchomić edytor tekstu, komunikator internetowy, przeglądarkę stron WWW oraz inne aplikacje czy gry.

Na pierwszy rzut oka system nawigacyjny jest prosty i przyjazny dla użytkownika. Niektóre z aplikacji wydają się zbyt stonowane pod kątem użyteczności. Bardzo prostym jest też procesor tekstu, w którym nie pojawiają się tabele ani wykresy.

System wykorzystuje przeglądarkę Firefox, która pracuje dość szybko, podobnie jak inne aplikacje.

Pierwsze wrażenia z przeglądania interfejsu są pozytywne - jest on prosty i czytelny. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że XO ma być przeznaczony dla dzieci, zaskakuje fakt małej liczby kolorów na pulpicie. Prawie wszystko jest czarno-białe, przypominając bardziej terminal, aniżeli dziecięcy komputer.

OLPC XO notebook YouTube