One Laptop Per Child w Tajlandii

| Technologia

Premier Tajlandii Thaksin Shinawatra poinformował, że jego rząd rozpocznie w październiku realizowanie programu "One Laptop per Child". Dzięki niemu każdy uczeń tajlandzkiej podstawówki ma stać się właścicielem laptopa.

W pierwszej fazie projektu w październiku do Tajlandii trafi 30 komputerów, a w listopadzie kolejnych 500. Będą one testowane przez dzieci mieszkające na wsi, gdzie dostęp do nowoczesnych technologii jest ograniczony. Jeśli laptopy się sprawdzą, projekt obejmie cały kraj.

Krytycy programu "One Laptop Per Child" uważają, że rządy krajów rozwijających się powinny przeznaczyć pieniądze na zaspokojenie bardziej elementarnych potrzeb swoich obywateli
Wśród innych krajów, zainteresowanych realizacją projektu, są Indie, Chiny, Brazylia i Nigeria.

Pomysłodawcą projektu jest Nicholas Negroponte z Massachussetts Institute of Technology (MIT). Założył on, że komputer ma działać w środowisku pełnym kurzu i zanieczyszczeń, więc mogą z niego korzystać dzieci w indyjskich czy afrykańskich wioskach. Ponadto nie wymaga dostępu do sieci elektrycznej, gdyż jest napędzany korbą - 60 sekund jej kręcenia pozwala na 10 minut pracy. Komputer wyposażono w 500-megahercowy procesor, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 7 cali, pamięć flash zamiast dysku twardego i łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi.

Masowa produkcja tanich laptopów, z których każdy będzie kosztował około 100 USD, ma się dopiero rozpocząć.

One Laptop Per Child Nicholas Negroponte tani laptop laptop na korbę Tajlandia