100 000 wpisów w bazie egiptologicznej

| Humanistyka
FinnBjo

University of Oxford poinformował, że w bazie Online Egyptological Bibliography (OEB) znajduje się już 100 000 wpisów. OEB to następca Annual Egyptological Bibliography, a celem bazy jest jak najszersza dokumentacja studiów nad starożytnym Egiptem.

Bibliografię zaczęto tworzyć w Holandii w 1947 roku. Było to międzynarodowe przedsięwzięcie. Przejęliśmy je na początku 2009, gdy stało się jasne, że projekt nie może być już wspierany przez Holandię - mówi profesor John Baines.

Dalsze prowadzenie OEB jest możliwe dzięki grantowi z John Fell Fund oraz przekazaniu przez Mellon Foundation 600 000 dolarów, dzięki którym cały projekt przeniesiono do niemieckiej bazy danych Algyptos. Gdy przejmowaliśmy OEB baza składała się z 43 000 wpisów, a do internetu trafiła zaledwie 18 miesięcy wcześniej. Dodaliśmy doń bibliografię publikacji od 1822 roku. To symboliczna i ważna data w egiptologii, gdyż w tym właśnie roku odczytano hieroglify - wyjaśnia Baines. Uczony dodaje, że OEB obejmuje każdy aspekt egiptologii, od lingwistyki po archeologię. Nie znam żadnej innej dziedziny, która byłaby tak szeroko udokumentowana. Dodajemy doń każdą akademicką publikację w każdym języku i nie ograniczamy się do głównych periodyków. Wielkim osiągnięciem tego projektu jest to, że jest on dostępny online. To oznacza, że może być wygodnie edytowany z każdego miejsca na świecie. Zwykle zanim tekst trafił do bazy bibliograficznej upływały 3-4 lata, teraz można to robić na bieżąco.

W samym 2013 roku w OEB pojawiło się 250 nowych wpisów.

Online Egyptological Bibliography egiptologia baza danych bibliografia