Miliard dolarów na OpenAI

| Technologia
NASA

Grupa przedsiębiorców z Doliny Krzemowej zadeklarowała przeznaczenie miliarda dolarów na stworzenie organizacji o nazwie OpenAI. Ma być to niedochodowe laboratorium skupiające się na badaniach nad sztuczną inteligencją.

Pieniądze na OpenAI wyłożyli m.in. Elon Musk (Tesla, SpaceX), Peter Thiel (Palantir), Reid Hoffman (LinkedIn), Sam Altman (Loopt, Y combinator), Greg Brockman (Stripe) i inni oraz firmy takie jak Amazon Web Services, YC Research czy Infosys. Co interesujące Musk wielokrotnie wygłaszał zastrzeżenie co do rozwoju sztucznej inteligencji i na początku bieżącego roku sfinansował projekt, którego celem jest opracowanie metod uniknięcia niebezpieczeństw związanych z rozwojem AI.

W otwartym liście inwestorzy sponsorujący OpenAI piszą: Bardzo trudno jest orzec, do jakiego stopnia sztuczna inteligencja może wspomóc społeczeństwo. Równie trudno jest przewidzieć, jak bardzo może je ona zniszczyć, jeśli zostanie niewłaściwie zbudowana lub zaimplementowana. Z tego też powodu uważają, że w badania nad AI powinna być zaangażowana niedochodowa organizacja, gdyż trudno przewidzieć, kiedy sztuczna inteligencja znajdzie się w naszym zasięgu. Gdy jednak już się to stanie, ważne by istniała wiodąca instytucja badawcza zdolna do określenia co jest dobre dla wszystkich, a nie co jest dobre dla konkretnych grup ze względu na ich własny interes.

Na razie do prac w OpenAI zatrudniono siedmiu badaczy.

OpenAI sztuczna inteligencja