Marsjański maratończyk

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.

Łazik Opportunity jest pierwszym pojazdem, którzy na Marsie przebył trasę maratonu. Wczoraj, po 11 latach i 2 miesiącach pracy Opportunity NASA poinformowała, że łazik przejechał właśnie taką odległość.

Po raz pierwszy wyprodukowane przez człowieka urządzenia przebyło na powierzchni obcej planety odległość równą maratonowi - poinformował John Callas, menedżer odpowiedzialny za misję Opportunity. Amerykański łazik zdecydowanie pokonał więc radzieckiego Łunochoda-2, który na powierzchni Księżyca przejechał 39 kilometrów. Oczywiście celem misji nie jest bicie rekordów odległości. Ale przebycie maratonu na Marsie to wciąż fajna sprawa - dodał Steve Squyres z Cornell University, główny naukowiec misji Opportunity.

Łazik wylądował na Czerwonej Planecie 25 stycznia 2004 roku. Jego podstawowa misja miała trwać trzy miesiące. Łazik bardzo szybko odkrył dowody na to, że w przeszłości na Marsie była woda. Urządzenie wciąż działa i prowadzi badania. Od czterech lat znajduje się blisko krawędzi wielkiego krateru Endavour. Obecnie przebywa w Dolinie Maraton, nazwanej tak na cześć jego osiągnięcia.

Opportunity to jeden z dwóch – obok Curiosity – obecnie działających łazików marsjańskich. Łazik Spirit przestał komunikować się w Ziemią w 2010 roku. Oprócz pojazdów na powierzchni Mars jest badany też przez trzy orbitery. W najbliższych latach zarówno NASA jak i inne agencje kosmiczne planują kolejne misje na Marsa. Ich zwieńczeniem ma być wyprawa człowieka na Czerwoną Planetę.

Opportunity Mars maraton łazik