Oxford English Dictionary może się już nie ukazać?

| Ciekawostki
Cofrin Library, CC-BY

Oxford English Dictionary to największy i najlepszy słownik języka angielskiego. Prawdziwa biblia dla językoznawców, filologów, bibliotekarzy. Niewykluczone, że jego trzecia edycja już nie ukaże się drukiem, a jedynie w wersji online.

Słownik ten to obecnie ponad 300 tysięcy haseł głównych, ponad 600 tysięcy form wyrazowych, prawie dwa i pół miliona cytatów. Nie ma bardziej kompletnego kompendium języka angielskiego. Niestety, wydanie takiego dzieła drukiem to gigantyczne i kosztowne przedsięwzięcie. Także jego przygotowanie wymaga wiele czasu i dużych pieniędzy. Po raz pierwszy oksfordzki słownik ukazał się w 1928 roku, druga edycja wyszła dopiero w roku 1989. W międzyczasie ukazywały się oczywiście suplementy, uwzględniające zmiany zachodzące w języku angielskim. Prace nad takim dziełem nigdy się nie kończą i w tej chwili opracowywana jest trzecia jego edycja.

Jednak kolejne wydanie Oxford English Dictionary drukiem staje pod pewnym znakiem zapytania. Sprzedaż papierowych słowników regularnie spada, w tempie ponad 10% rocznie. Największa internetowa księgarnia - Amazon - już sprzedaje więcej słowników w postaci elektronicznej, niż papierowej.

Ukończenie trzeciej edycji słownika wymaga jeszcze ponad dziesięciu lat pracy, więc ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta - mówią oficjalnie przedstawiciele wydawnictwa. Przyznają jednak, że kwestia będzie musiała być rozważona. Internetowa wersja obecnego słownika cieszy się ogromną - i ciągle rosnącą - popularnością. Mimo niemałej ceny za dostęp: 400$, miesięcznie notuje ponad dwa miliony wizyt. Coraz więcej ludzi docenia łatwość wyszukiwania i przystępność wersji sieciowych słowników i książek, wzrastająca popularność elektronicznych czytników i tabletów na pewno wzmocni ten trend.

Jednak nie tylko pieniądze mają znaczenie - przyznają przedstawiciele wydawnictwa. Oxford English Dictionary to tradycja i prestiż, a te są dla Brytyjczyków przecież bardzo ważne. Dopóki drukowane wydawnictwa będą kupowane, powinny się ukazywać.

Oxford English Dictionary słowniki publikacje online