Nadchodzi 2.0

| Technologia

Do oficjalnej premiery standardu PCI Express 2.0 pozostały dwa miesiące. Jak podała organizacja PCI Special Interest Group, uaktualnienie będzie miało znaczący wpływ na wzrost wydajności komputerów.

Wersja 1.0 PCI Express pojawiła się w 2003 roku - pozwalała ona na podłączanie kart graficznych oraz innych adapterów, w tym kart sieciowych.

PCI-SIG przedstawiła swoim członkom niemalże końcową wersję specyfikacji PCI Express 2.0. Wersja finalna planowana jest za 60 dni.

PCI Express różni się od swego starszego poprzednika, magistrali PCI, mniejszą liczbą połączeń, w których dane przesyłane są szeregowo, a nie jak miało to miejsce w przypadku PCI, równolegle.

Główną zaletą PCI Express 2.0 jest oczywiście jej większa przepustowość. W przypadku wersji 2.0 transfer danych na każdej linii wzrasta z 2,5 do 5 Gb/s.

Do innych funkcji należy zaliczyć obsługę high-endowych kart graficznych pobierających 225 lub 300 watów mocy oraz technologię Input-Output Virtualization (IOV) pozwalającą na współdzielenie urządzeń PCI pomiędzy maszynami wirtualnymi, z których każda wykorzystuje inny system operacyjny.

Specyfikacja PCI Express Cable pozwoli natomiast na łączenie urządzeń PCI nie poprzez gniazda, lecz za pomocą miedzianych przewodów o długości do 10 metrów. W takim wypadku urządzenia te komunikować się mogą z prędkością 2,5 Gb/s.

PCI Express 2.0 PCI Special Interest Group PCI-SIG