Uratuj swoje zdjęcia

| Technologia

PhotoRec to darmowe narzędzie, które uchroni przed kłopotami wielu amatorów cyfrowej fotografii. Program ten służy do odzyskiwania z pamięci flash przypadkowo skasowanych plików. Pozwala na odzyskanie zdjęć, nagrań wideo, dokumentów i archiwów również z dysków twardych i płyt CD.

PhotoRec działa niezależnie od stosowanego do zapisu systemu plików, pozwala więc na odzyskanie danych nawet wówczas, gdy system plików został poważnie uszkodzony lub gdy sformatowano nośnik zawierający cenne dane.

Co ogromnie ważne, PhotoRec jest bezpieczny w użyciu. Podczas odzyskiwania danych nigdy nie zapisuje własnych informacji na nośnik z którego są one odzyskiwane lub do pamięci. Dzięki temu nie zachodzi niebezpieczeństwo nadpisania odzyskiwanych informacji i całkowitej ich utraty.

Bardzo interesującą właściwością programu jest możliwość odzyskania danych z płyt CD i DVD. Przy próbie odzyskania takich informacji trzeba wziąć pod uwagę napęd, na którym będziemy próbowali je odczytać. Jeśli użyjemy do tego celu czytnika z lepszą korekcją błędów – większe będzie prawdopodobieństwo odczytania utraconych danych.

PhotoRec jest ponadto narzędziem całkowicie przenośnym. Oznacza to, że nie wymaga instalacji i można go uruchomić na przykład z klipsu USB.

PhotoRec pracuje pod kontrolą systemów DOS, Windows 95 i nowszych, Linux, BSD, Solaris, Mac OS X oraz pod niemal każdym systemem uniksowym.

Program można pobrać ze strony: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

PhotoRec fotografia odzyskiwanie danych