Bezludny tropikalny raj jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi

| Ciekawostki
Jennifer Lavers

Plaże bezludnej, jednej z najbardziej oddalonych od siedzib ludzkich wyspy, są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych plastikiem miejsc na Ziemi. Z badań opublikowanych na łamach PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) dowiadujemy się, że na plażach niewielkiej Henderson Island znajduje się około 37,7 miliona plastikowych odpadków. Ludzie zanieczyścili tę odległą wyspę pomimo tego, że do najbliższego dużego źródła zanieczyszczeń dzieli ją ponad 5000 kilometrów, wyspa jest niezamieszkana i jest odwiedzana zaledwie raz na 5-10 lat w celach badawczych.

Wyspa Hendersona, która stanowi część brytyjskich Wysp Pitcairn. Znajduje się ona w pobliżu centrum Wiru Południowopacyficznego, który przynosi na jej plaże olbrzymie ilości odpadków. Podczas ostatnio prowadzonych badań prowadzonych przez doktor Jennifer Lavers okazało się, że na plażach Henderson Island znajduje się średnio 671 fragmentów plastiku na każdy metr kwadratowy. Nigdzie indziej na świecie nie zanotowano tak olbrzymiego zanieczyszczenia plastikiem.

To, co dzieje się na Henderson Island pokazuje, że nawet najbardziej odległe regiony planety nie uniknęły zanieczyszczenia. Ludzie mogą sobie wyobrażać tak odległą wyspę jako tropikalny dziewiczy raj, jednak jak się okazuje Wyspa Hendersona to szokujący, ale typowy przykład tego, jak produkowane przez nas zanieczyszczenia wpływają na cały świat. Na podstawie badań w pięciu miejscach oceniliśmy, że na plaży znajduje się ponad 17 ton plastikowych odpadków, a każdego dnia morze wyrzuca na wyspę 3570 fragmentów śmieci. Niewykluczone, że Henderson Island jest bardziej zanieczyszczona, niż wynika z naszych badań, gdyż byliśmy w stanie sprawdzić tylko odpadki o długości większej niż 2 milimetry, a badania prowadziliśmy na głębokości do 10 centymetrów. Nie byliśmy też w stanie prowadzić badań wzdłuż klifów i skalistych fragmentów wybrzeża, stwierdza Lavers.

Każdego roku do oceanów trafiają miliony ton plastikowych odpadków, które zabijają setki tysięcy stworzeń morskich, w tym gatunki zagrożone. Badania wykazały, że ponad 200 gatunków jest zagrożonych, gdyż mogą one połykać plastik, a 55% gatunków ptaków morskich, w tym dwóm gatunkom z Henderson Island, zagrażają unoszące się w morzu śmieci, dodaje uczona.

Pitcairn Henderson Island odpadki śmieci plastik