Głosowanie na nazwy księżyców Plutona

| Ciekawostki
Pluto Rocks

SETI Institute zachęca internautów do wzięcia udziału w głosowaniu na nazwy dla dwóch księżyców Plutona. Odkryte w 2011 i 2012 r. przez Teleskop Hubble'a, na razie funkcjonują jako P4 i P5.

Wcześniej wszystkie księżyce Plutona otrzymywały mitologiczne imiona, w dodatku związane z Hadesem i podziemnym światem umarłych (Charon, Hydra i Nyks), dlatego teraz świeckiej tradycji ma się stać zadość. Twórcy witryny Pluto Rocks proponują 12 własnych typów, ale są też otwarci na dobrze uzasadnione propozycje uczestników wydarzenia. Głosowanie trwa do 25 lutego.

Na początku ułożonej alfabetycznie listy naukowców znalazł się Acheron - uosobienie rzeki w Hadesie. Na drugiej pozycji umieszczono erynię Alekto, a dalej Cerbera (3-głowego psa strzegącego wejścia do świata zmarłych), uosabiającego ciemność podziemną Ereba, Eurydykę, Herkulesa i Hypnosa. W drugiej połowie zestawienia umieszczono dwie z pięciu rzek Hadesu - Lete oraz Styks. Ponieważ ktoś powinien dotrzymywać towarzystwa Eurydyce i Hadesowi, pomyślano o Orfeuszu i Persefonie. Dopełnieniem zestawienia jest "waluta" podziemia - obol.

Ostatecznego wyboru nazw (w poniedziałek rano prowadził ponoć Styks) dokona zespół Marka Showaltera, który odkrył 2 miniksiężyce. Później powinny one zostać zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Pluton SETI Institute głosowanie księżyce P4 P5