Polska Akademia Nauk prezentuje... Film o mało znanej podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Włoch

| Ciekawostki
Wellcome Collection, CC BY-SA 4.0

Sto dwadzieścia lat temu Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodę współdzielili z Henrim Becquerelem. Dodatkowo na 2023 r. przypadła 125. rocznica odkrycia polonu i radu. Chcąc uczcić obie okazje, Polska Akademia Nauk zaprezentowała krótkometrażowy film dokumentalny. Reżyserem 25-minutowego obrazu pt. „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu” jest Paweł Cichoński. Na kanale PAN-u na YouTube'ie można go obejrzeć w 3 wersjach językowych - po polsku, włosku lub angielsku.

Skłodowska-Curie przyjechała do Pizy nad ranem 30 lipca 1918 r. Z włoskimi naukowcami badała promieniowanie naturalne wód termalnych, fumaroli i skał. Jak podkreślono w komunikacie Polskiej Akademii Nauk, choć trwała aż trzy tygodnie, ta wyprawa jest prawdopodobnie najmniej znaną podróżą naszej noblistki.

Materiał jest efektem współpracy Stacji Naukowej PAN w Rzymie, Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemii i Chemii Przemysłowej Uniwersytetu w Pizie oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Można się z niego m.in. dowiedzieć, jak przebiegała podróż, w którą uczona wybrała się pod koniec I wojny światowej. Autorzy obrazu zadbali także o zarysowanie społecznego aspektu wyprawy: zainteresowano się stosunkiem lokalnej społeczności do Skłodowskiej-Curie i wpływem noblistki na politykę naukową Włoch. Warto dodać, że dokument stwarza niepowtarzalną okazję do odbycia krótkiego spaceru po Warszawie śladami Skłodowskiej-Curie [...] i opowiedzenia o zjawisku promieniotwórczości naturalnej, które dzięki jej pionierskim badaniom zrewolucjonizowało postrzeganie materii.

Polska Akademia Nauk prezentuje... Film o mało znanej podróży Marii Skłodowskiej-Curie do Włoch