Główny patogen przyzębia utrudnia zajście w ciążę

| Zdrowie/uroda
Sandrinne Dias, CC

Porphyromonas gingivalis, główny patogen przyzębia, może odraczać zapłodnienie i zajście w ciążę.

Wcześniejsze badania wskazywały, że choroby przyzębia stanowią zagrożenie dla zdrowia ogólnego, ale dotąd nie było danych dot. ewentualnego wpływu bakterii przyzębia na poczęcie i zajście w ciążę.

Nasze wyniki zachęcają młode kobiety w wieku rozrodczym, by zajęły się zdrowiem swojej jamy ustnej i regularnie poddawały się kontroli przyzębia - podkreśla Susanna Paju z Uniwersytetu Helsińskiego.

W badaniu uwzględniono 256 zdrowych kobiet z Finlandii Południowej w wieku od 19 do 42 lat (średnia wieku wynosiła 29,2 r.), które przerwały antykoncepcję, by zajść w ciążę. Panie przeszły badania stomatologiczne i ginekologiczne. W ślinie poszukiwano patogenów chorób przyzębia. Zarówno ślinę, jak i surowicę badano pod kątem występowania przeciwciał przeciwko nim. Z pochwy pobierano wymaz, by sprawdzić, czy dana kobieta nie ma bakteryjnego zapalenia pochwy. Losy ochotniczek śledzono przez rok - sprawdzano, czy udało im się zajść w ciążę.

Okazało się, że Gram-ujemne P. gingivalis były wykrywane o wiele częściej w ślinie kobiet, które przez rok nie zaszły w ciążę (8,3% vs. 2,1%). Autorzy publikacji z Journal of Oral Microbiology stwierdzili też, że poziom przeciwciał IgA oraz IgG przeciw P. gingivalis w ślinie i surowicy także był u tych pań znacząco wyższy.

Analiza statystyczna wykazała, że działanie P. gingivalis jest niezależne od innych czynników mających wpływ na poczęcie, np. wieku.

Finowie wyliczyli, że w przypadku kobiet z P. gingivalis w ślinie i wyższym poziomem przeciwciał w ślinie bądź surowicy hazard względny (ang. hazard ratio, HR) niezajścia w ciążę był ok. 3-krotnie wyższy niż u pozostałych uczestniczek studium.

Nasze badanie nie daje odpowiedzi odnośnie do możliwych przyczyn niepłodności, ale pokazuje, że nawet w niedużej liczebności, jeszcze przed wystąpieniem oczywistych objawów choroby dziąseł, bakterie przyzębia mogą oddziaływać układowo. By wyjaśnić mechanizm, który za tym stoi, potrzeba kolejnych badań.

Porphyromonas gingivalis patogen jama ustna ciąża Susanna Paju