W Sandia myślą o komputerach przyszłości

| Technologia
D-Wave

W Sandia National Laboratory w Albuquerque trwają prace nad komputerami przyszłości. Dzięki prowadzonym tam badaniom mają powstać maszyny, jakich ludzie będą używali za 20 czy 50 lat.

Erik DeBenedictis, jeden z naukowców z Computing Research Center mówi, że on i jego koledzy skupiają się na technologiach, które będą używane, gdy Prawo Moore'a straci swoją ważność.

Prawo, sformułowane przez współzałożyciela Intela Gordona Moore'a w 1965 roku przewiduje, że co dwa lata liczba tranzystorów na układzie scalonym będzie zwiększała się dwukrotnie. Wielokrotnie już ogłaszano koniec Prawa Moore'a, ale technologia wciąż dotrzymuje mu kroku. Jednak teraz, zdaniem DeBenedictisa, bardzo szybko zbliżamy się do granicy, poza którą straci ono ważność.

Jest całkowicie jasne, że możliwości redukowania rozmiarów połączeń pomiędzy poszczególnymi podzespołami bardzo szybko się wyczerpują. Nie można stworzyć połączeń, które będą mniejsze niż atom. Już teraz są one tak małe, że niezbyt dobrze przewodzą prąd. Dowodem na to, że formuła Prawa Moore'a się wyczerpuje jest fakt, iż ciągle możemy zmniejszać tranzystory, ale ilość zużywanej przez nie energii nie spada równie szybko jak w przeszłości - wyjaśnia DeBenedictis. Tradycyjna elektronika nadal będzie czyniła postępy, jednak nie będą one tak spektakularne jak w przeszłości.

Jeśli zatem chcemy dokonywać tak szybkiego postępu jak dotychczas, musimy zacząć prace nad nowymi platformami. Musimy wziąć pod uwagę nowe rozwiązania, zająć się problemem zarządzania olbrzymimi ilościami danych jakie wszyscy tworzymy, potrzebujemy nowych technologii, które będą znacznie bardziej wydajne,a przy tym muszą mieć odpowiednią cenę - dodaje Dan Olds z The Gabriel Consulting Group.

Jednym z rozwiązań przyszłości mogą być komputery działające podobnie jak mózg. Obecne maszyny są bardzo dobre w zadaniach obliczeniowych, księgowych, naukowych, w rozwiązywaniu problemów opisywanych równaniami, ale kompletnie nie radzą sobie z zadaniami opierającymi się na zdrowym rozsądku, nie potrafią rozpoznawać wzorców, radzić sobie z niepewnością czy podejmować mądrych decyzji - zauważa John Wagner z Sandia National Laboratory. Naukowcy chcieliby stworzyć komputer, który – działając na podobieństwo mózgu – będzie w stanie rozwiązywać w czasie rzeczywistym realne problemy dotyczące jego otoczenia, a przy tym nie będzie zużywał więcej energii niż ludzki mózg.

Prawo Moore'a komputer przyszłości mózg Sandia National Laboratory