Bułgarzy odkryli najstarsze miasto Europy

| Humanistyka
Spiritus

Bułgarscy archeolodzy informują o odkryciu najstarszego miasta w Europie. W pobliżu współczesnego miasta Provadia odkopano ruiny, których wiek oceniono na 4700-4200 lat przed Chrystusem.

Podczas trwających od 2005 roku wykopalisk odsłonięto m.in. ruiny dwupiętrowego domu, bramy, murów obronnych oraz niewielką nekropolię. Uczeni sądzą, że miasto, będące domem dla około 350 osób, mogło rozkwitać dzięki wydobyciu soli, która w tamtych czasach była równie cenna co złoto. Nie wykluczają zresztą, że znaleziony w pobliżu przed 40 laty olbrzymi złoty skarb pochodził z właśnie odkrytego miasta. Natrafiono nań na obrzeżach dzisiejszej Warny, w odległości 35 kilometrów od nowo odkrytego miasta. To najstarszy na świecie złoty skarb.

Archeolodzy już wiedzą, że mieszkańcy gotowali wodę z pobliskiego źródła i dzięki niej pozyskiwali sól, którą formowali w sztaby i sprzedawali. Wykorzystywali ją też do konserwacji żywności. To właśnie fakt posiadania tak cennego skarbu, jakim była sól, skłonił mieszkańców do zbudowania wyjątkowych fortyfikacji. Wysokie mury wzniesiono z kamiennych bloków. Takich struktur nie znaleziono dotychczas w żadnym prehistorycznym osiedlu w tej części Europy.

Provadia Bułgaria miasto sól skarb