W Qubbet el-Hawa znajdują się nieznane grobowce?

| Humanistyka
Karen Green

Archeolodzy z University of Birmingham prawdopodobnie odkryli nowe grobowce w Qubbet el-Hawa. Egipskie Ministerstwo Starożytności informuje o zdobyciu przez uczonych przekonującego dowodu. Dowód ten to dwumetrowej wysokości ściana znajdująca się poniżej obecnej ścieżki dla turystów. Ściana prawdopodobnie stanowiła wsparcie dla znanych grobowców z pierwszego górnego tarasu. Pochowano tam m.in. Harchufa i Hekaiba, namiestników Elefantyny.

Ścianę zbudowano jednak tak, by zabezpieczała całe wzgórze, wraz z położonymi poniżej grobami dostępnymi ze ścieżki wiodącej na drugi taras. Odkrycie całkowicie zmienia nasze rozumienie krajobrazu cmentarnego tej okolicy z okresów Starego Państwa i Pierwszego Okresu Przejściowego (2278-2184 p. Ch.). Nie sądzę, by ktokolwiek obecnie był w stanie stwierdzić, kto jest pochowany w tamtych grobach - mówi doktorant Carl Graves, który bierze udział w wykopaliskach.

Przedstawiciele egipskiego rządu zapewnili, że kwestią czasu pozostaje odkrycie nowych grobowców w Qubbet el-Hawa. Poinformowali też, że wspomnianą ścianę udało się datować dzięki fragmentom ceramiki użytej w zaprawie. Znaleziono tam m.in. fragmenty mis wykonanych w stylu typowym dla rządów Pepiego II (NeferKaRe) z VI Dynastii

Qubbet el-Hawa grobowiec faraon Egipt