Jak wzmocnić kości, nie jedząc ryb

| Medycyna
Fir0002

Dieta bogata w kwas alfa-linolenowy (ALA) może wspomagać proces wzmacniania kośćca. Okazuje się też, że wbrew obiegowym opiniom, wcale nie trzeba jeść ryb czy zażywać tabletek z olejami rybnymi, by zwiększyć poziom kwasów tłuszczowych typu omega-3 w organizmie (Nutrition Journal).

Nasze wyniki sugerują, że spożywanie produktów roślinnych z kwasem linolenowym, np. orzechów włoskich albo oleju lnianego, może wzmocnić kości — twierdzi dr Rebecca L. Corwin z Pennsylvania State University. To dobra wiadomość dla osób, które nie lubią ryb.

Podczas eksperymentu 23 osoby przez ponad 6 tygodni przestrzegały zaleceń jednej z 3 diet: 1) typowej amerykańskiej (ubogiej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe), 2) bogatej w kwas alfa-linolenowy (kwas tłuszczowy omega-3), 3) bogatej w kwas linolowy (kwas tłuszczowy typu omega-6).

Okazało się, że u osób z 2. i, w mniejszym stopniu, 3. grupy zwolniły się procesy rozkładu kości. Nie zauważono jednak wpływu na tworzenie się nowych komórek kośćca.

Pani Corwin zaleca ostrożność przy spożywaniu kwasu linolowego, ponieważ w przeszłości niektóre badania powiązały nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 z procesami zapalnymi.

Warto dodać, że nasz organizm nie potrafi wytworzyć tych dwóch wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ani linolenowego, ani linolowego), a powinny się one znaleźć w codziennym menu. Kwas linolowy występuje np. w oleju słonecznikowym, sojowym, krokoszowym czy kukurydzianym. Kwas alfa-linolenowy znajdziemy, oprócz wymienionych wyżej źródeł, w soi i oleju rzepakowym.

Rebecca L. Corwin ryby kwasy omega wzmocnienie kości