Legendarny fizyk w Sieci

| Technologia

Bill Gates spełnił jedno ze swoich marzeń. Gdy przed 20 laty podczas wakacji po raz pierwszy zapoznał się z serią wykładów prowadzonych w 1964 roku przez wielkiego fizyka Richarda Feynmana, uznał, że powinny one trafić do szerokiej publiczności. Po latach starań o wyjaśnienie kwestii praw autorskich i praw majątkowych do wykładów, Gatesowi udało się dopiąć swego. Wykłady Feynmana zostały udostępnione na witrynie Microsoft Research. Do ich obejrzenia konieczna jest wtyczka obsługująca technologię Silverlight.

Gates mówi, że chcąc nauczyć się nowych rzeczy, krążył po uniwersyteckich bibliotekach i pożyczał taśmy z zarejestrowanymi wykładami. Jego uwagę szczególnie przykuły świetnie przygotowane zajęcia Feynmana. Udało mu się uzyskać pozwolenie na wykonanie kilku kopii na taśmach VHS, dzięki czemu mógł je oglądać ze znajomymi. Po latach zdołał przekonać władze uczelni, że tak wartościowe materiały warto udostępnić i, dzięki pomocy programistów Microsoftu oraz własnym pieniądzom, udało się je przenieść do formy cyfrowej i zaoferować w Sieci.

Były prezes Microsoftu ma nadzieję, że jego działania posłużą jako przykład, dzięki któremu istotne treści edukacyjne będą szeroko i bezpłatnie udostępniane. Gdy wykład jest tak dobrze przygotowany, pozwala to większej liczbie ludzi na zrozumienie nauki. Mam nadzieję, że z czasem pojawi się więcej takich treści - powiedział Gates.

Richard Feynman Bill Gates wykład