Japońska firma planuje testy autonomicznej taksówki z pasażerami

| Ciekawostki
Emanuele, CC

Tokijska firma Robot Taxi Inc. przygotowuje się do przetestowania w przyszłym roku autonomicznych taksówek. W ramach eksperymentu ok. 50 mieszkańców Fuijsawy w prefekturze Kanagawa będzie mogło pojechać samochodem bez kierowcy z domu do predefiniowanego wcześniej lokalnego sklepu spożywczego.

Twórcy projektu twierdzą, że trasa będzie miała długość ok. 3 km i poprowadzi m.in. przez jedną z głównych ulic miasta. Gdyby sytuacja stawała się niebezpieczna i potrzebna byłaby ludzka interwencja, na wszelki wypadek w taksówce ma się znajdować również ktoś z obsługi.

Auta będą wyposażone w GPS, radar wykorzystujący fale milimetrowe, kamerę stereowizyjną oraz technologie analizy obrazu.

Robot Taxi Inc. zamierza skomercjalizować usługę do 2020 r. Firma twierdzi, że bezzałogowe taksówki będą przeznaczone m.in. dla turystów, także z zagranicy, oraz mieszkańców obszarów pozbawionych komunikacji autobusowej i kolejowej.

Władze Kanagawy wspierają projekt i przypominają, że choć autonomiczne samochody przetestowano już na drogach ekspresowych, teraz po raz pierwszy pojawią się one na lokalnych drogach, w dodatku z pasażerami. Tym razem eksperyment z taksówką-robotem będzie przeprowadzony na prawdziwych lokalnych drogach. Myślę, że to niesamowite - zaznacza Yuji Kuroiwa.

Prezes Robot Taxi Hiroshi Nakajima ujawnia, że firma planuje przetestowanie innych zastosowań autonomicznego auta, np. podczas katastrof naturalnych.

 

Robot Taxi Japonia taksówka Fuijsawa Kanagawa sklep spożywczy lokalne drogi Hiroshi Nakajima