Znaleziono ciało Ryszarda III?

| Humanistyka

Naukowcy poszukujący ciała Ryszarda III, jedynego władcy Anglii, którego miejsce pochówku nie jest znane, poinformowali, że istnieją mocne przesłanki by przypuszczać, iż znalezione szczątki należą do zaginionego króla.

W miejscu wykopalisk, o których informowaliśmy przed kilkoma dniami, trafiono na szkielet, na którym widać obrażenia typowe dla ran odniesionych w bitwie. Widoczna jest również bardzo poważna skolioza, co zgadza się ze średniowiecznymi opisami wyglądu Ryszarda. Nie ma jednak śladów kifozy, a źródła z okresu panowania Tudorów mówią, że Ryszard był garbaty.

Naukowcy dokonali ekshumacji szkieletu i przechowują go obecnie w bezpiecznej, nieujawnionej lokalizacji.

University of Leicester, który prowadzi wykopaliska, przekazał, że znaleziony szkielet najprawdopodobniej należał do dorosłego mężczyzny. Został znaleziony w miejscu, w którym, zgodnie z przekazami historycznymi został pochowany Ryszard III. Z tyłu czaszki widać poważną ranę zadaną jakimś ostrzem. W górnej części kręgosłupa tkwi grot strzały. Na samym kręgosłupie widać poważne zniekształcenie, jest to prawdopodobnie ciężka skolioza, przez którą prawe ramię mężczyzny znajdowało się wyżej niż lewe. Kręgosłup nie ma cech kifozy, zatem mężczyzna nie miał garba.

Uniwersytet zawsze jasno mówił, że zanim ogłosimy, iż znaleźliśmy ciało Ryszarda III przeprowadzimy szczegółowe badania laboratoryjne. Nie twierdzimy, że znaleźliśmy szczątki króla Ryszarda III. Informujemy, że poszukiwania wkroczyły w nową fazę. Teraz skupiamy naszą uwagę nie na wykopaliskach archeologicznych, ale na analizie laboratoryjnej. Znaleziony szkielet posiada cechy charakterystyczne, które zachęcają nas do przeprowadzenia szczegółowych badań - oświadczyli przedstawiciele uczelni.

Ryszard III wykopaliska ciało szkielet poszukiwania