Robot pomaga murarzom

| Technologia
Construction Robotics

SAM (Semi-Automatic Mason), czyli półautomatyczny murarz, to nowy robot budowlany, który znakomicie zwiększa produktywność ekipy murarskiej. Urządzenie układa cegły trzykrotnie szybciej niż człowiek. Ma jednak za zadanie usprawnić pracę, a nie odebrać ją murarzowi. Ostateczne wykończenie muru należy do człowieka. Robot zajmuje się najbardziej nużącą częścią pracy - układaniem cegieł. Człowiekowi pozostaje wyrównanie, usunięcie nadmiaru zaprawy i układanie w trudniejszych miejscach, jak rogi budynku.

SAM charakteryzuje się też pewną elastycznością. Dobrze pracuje nawet wówczas, gdy platforma, do której jest przymocowany, chwieje się pod wpływem wiatru. Potrafi też korygować swoją pracę w zależności od specyfikacji budynku i rzeczywistych warunków pracy. W budownictwie jest tak, że w planach mamy zapisane, iż okno ma się znajdować np. w odległości 10 metrów od rogu. Jednak jak przychodzi co do czego, nic nie wygląda tak, jak powinno. Doświadczony murarz potrafi się do tego dostosować, musieliśmy więc stworzyć robota również wie, co ma robić, stwierdza Scott Peters, współzałożyciel firmy Construction Robotics, która zaprojektowała SAM-a.

Obecnie robot najlepiej sprawdza się przy dużych projektach, takich jak budynki szpitali, uniwersytetów i inne tego typu budowle. Jest jednak w stanie wykonać bardziej skomplikowane czynności, jak np. ułożenie z cegieł logo firmy. Posługuje się przy tym rysunkiem z zaznaczonymi poszczególnymi pikselami. Potrafi też ułożyć cegły tak, by były poprzesuwane względem siebie o około 1 centymetr, tworząc teksturę na ścianie.

Robot korzysta z czujników wykrywających kąt nachylenia, prędkość, kierunek oraz z lasera. Laser pełni rolę punktu orientacyjnego podczas układania cegieł. Bez niego urządzenie nie wiedziałoby, gdie położyć kolejną cegłę, ani jak się poruszać względem ściany.

Przeciętny murarz układa w ciągu dnia 300-500 cegieł. SAM może w tym czasie ułożyć 800-1200 cegieł. Nie jest on jedynym robotem murarskim. W Australii zbudowano prototypowe urządzenie, Hadrian, które w ciągu około dwóch dni zbudowało dom z 15 000 cegieł. Hadrian jest jednak projektem prototypowym. SAM ma trafić na rynek już w bieżącym roku.

 

SAM robot murarz