SLS wystartuje w 2018 roku

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA poinformowała, że Space Launch System (SLS), poleci w dziewiczy lot w 2018 roku. Wcześniej była mowa o roku 2017.
SLS ma być najpotężniejszą rakietą w dziejach ludzkości. Będzie pierwszym od 40 lat pojazdem, który zawiezie człowieka poza bliską orbitę okołoziemską. To prawdopodobnie ona dostarczy astronautów na Marsa.

Prace nad systemem trwają już trzy lata. Czynimy znaczące postępy - zapewnia William Gerstenmaier dyrektor w Human Explorations and Operations Mission Directorate. Nasze zespoły mają na uwadze możliwe wcześniejsze terminy zakończenia prac, ale już teraz wiemy, że będziemy gotowi najpóźniej w listopadzie 2018 roku - dodał. Optymizm Gerstenmaiera zderza się jednak z ostatnim raportem Government Accountability Office (GAO), które stwierdziło, że obecny budżet SLS może być o 400 milionów USD zbyt mały, by można było zrealizować wszystkie założone plany. GAO martwi się również o terminy oraz zadaje pytanie, w jaki sposób inżynierowie NASA mają zamiar zintegrować w SLS sprzęt stworzony wcześniej na potrzeby zlikwidowanego przez administrację Obamy programu Constellation. To właśnie w jego ramach miał powstać system do zawiezienia ludzi na Marsa. NASA bierze pod uwagę zastrzeżenia GAO i ma zamiar na nie odpowiedzieć.

SLS pozwoli na wynoszenie ciężarów o wadze stu kilkudziesięciu ton. Na potrzeby misji załogowych z systemem rakietowym zostanie zintegrowany pojazd Orion. Jego pierwszy lot w przestrzeni kosmicznej zaplanowano na grudzień bieżącego roku.

SLS Space Launch System Orion NASA Mars