Otwarto pierwszy polski synchrotron

| Astronomia/fizyka
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego

Wczoraj (21 września 2015 roku) odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego polskiego synchrotronu. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie to miejsce wyjątkowe w skali całego kraju. Będą w nim przeprowadzane niezwykle zaawansowane badania z fizyki, medycyny, archeologii, farmakologii i wielu innych dziedzin nauki. Ceremonia otwarcia SOLARISa to jednocześnie zakończenie budowy pierwszego synchrotronu w naszym kraju.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli też przedstawiciele szwedzkiego synchrotronu MAX IV Laboratory. To dzięki współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim, a Uniwersytetem w Lund zbudowano w Polsce i Szwecji bliźniacze urządzenia. Szwedzi, którzy już mają w swoim kraju synchrotron, służyli swoim polskim kolegom licznymi cennymi radami. Dzięki ich wiedzy powstał cały projekt polskiego pierścienia akumulacyjnego. Polscy inżynierowie i naukowcy wielokrotnie byli w Lund, gdzie ich szwedzcy koledzy dzielili się swoją wiedzą. Później zaś role się nieco odwróciły. Jako, że to Polacy wcześniej zaczęli instalować pierścień akumulacyjny, który jest większym bliźniakiem pierścienia zbudowanego równocześnie w Szwecji, to goście zza Bałtyku mogli czerpać z doświadczeń Polaków i zastosować pewne rozwiązania oraz uniknąć problemów podczas instalacji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielili nam dyrektor SOLARISa profesor doktor habilitowany Marek Stankiewicz oraz odpowiedzialna za rozwój i utrzymanie akceleratorów doktor Adriana Wawrzyniak.

SOLARIS synchrotron