Dysk SSD z SATA II

| Technologia
Samsung

Samsung pokazał dysk SSD, który wykorzystuje interfejs SATA II. Jego zastosowanie znacznie przyspieszyło operacje wykonywane przez dysk.

Urządzenia SSD (solid state disk) w przeciwieństwie do obecnie stosowanych HDD (hard disk drive) nie wykorzystują obracających się talerzy, ale pamięci flash. Dzięki rezygnacji z ruchomych części dyski pracują ciszej, są bardziej niezawodne i bardziej odporne na uszkodzenia. Charakteryzują się przy tym wyższą wydajnością, mniejszym wydzielaniem ciepła i mniejszym zużyciem energii.

Samsung rozpoczął produkcję SSD w marcu ubiegłego roku. Pokazał 32-gigabajtowy dysk pierwszej generacji. Potrafił on zapisywać dane z prędkością 30 megabajtów na sekundę, a odczyt odbywał się z prędkością 53 MB/s. Druga generacja dysków, która ukazała się w czerwcu 2007 charakteryzowała się i wyższą pojemnością (64 GB) i szybszą pracą – dane były zapisywane z prędkością 45 MB/s, a odczytywane z prędkością 65 MB/s.

Obecnie 64-gigabajtowy SSD Samsunga wyposażony w interfejs SATA II zapisuje dane z prędkością 100 megabajtów na sekundę, a odczytuje je z prędkością 120 MB/s.

W tej chwili koreańska firma dostarcza swoim klientom próbki nowego urządzenia. Jego produkcja powinna ruszyć na początku przyszłego roku.

SSD dysk SATA II Samsung