SSD czeka solidny wzrost?

| Technologia
Hynix

Rynek dysków SSD zwiększy się w bieżącym roku ponaddwukrotnie. Analitycy IHS iSuppli przewidują, że nabywców znajdą 83 miliony takich urządzeń. Przewidują także, że do roku 2016 sprzedaż SSD wzrośnie do 239 milionów sztuk. Będą one wówczas stanowiły 40% całego rynku dysków twardych.

W roku 2012 sprzedano 39 milionów SSD. iSuppli uważa, że w szybkim powiększaniu się rynku główny udział będą miały tanie ultrabooki. Powodzenie SSD jest, zdaniem analityka Ryana Chiena, ściśle związane z rozwojem rynku ultrabooków. Mimo, że rynek SSD zwiększył się w ubiegłym roku o 124%, to wzrost ten był słabszy od przewidywań. Przyczyną była słabsza sprzedaż ultrabooków spowodowana nienajlepszym marketingiem, wysokimi cenami i brakiem cech, które przyciągałyby klientów. Jeśli jednak tegoroczna sprzedaż nowej generacji ultrabooków będzie taka, jak się oczekuje, to rynek SSD czeka solidny wzrost - mówi Chien.

Analityków do optymizmu skłania rosnące zainteresowanie ultrabookami z Windows 8 oraz zbliżająca się premiera intelowskiej platformy Haswell. Ponadto spadają ceny układów NAND, co przełoży się na tańsze SSD.

SSD sprzedaż dysk twardy